«Πράσινο» ντέρμπι με επική ανατροπή, «αυτοκτονία» για ΑΕΚ

Το αθηναϊκό ντέρμπι του ΟΑΚΑ, που ήταν εξαρχής το απόλυτο παιχνίδι της 10ης αγωνιστικής, υπήρξε ένα από τα καλύτερα ματς των τελευταίων ετών, μια διαφήμιση του ποδοσφαίρου που βρήκε νικητή τον γηπεδούχο Παναθηναϊκό (πρώτη εντός έδρας νίκη) επί της ΑΕΚ με 3-2. Η Ένωση προηγήθηκε 2-0, είχε ευκαιρίες να «καθαρίσει» το παιχνίδι αλλά δεν το έκανε και το πλήρωσε με μια ήττα που θα τη «στοιχειώνει». Ο Παναθηναϊκός δεν είχε στον πάγκο του τον Γιώργο Δώνη, μετά την τιμωρία του από τον αθλητικό δικαστή με απαγόρευση εισόδου στα γήπεδα για ένα μήνα. Οι «πράσινοι» ανέβηκαν στην 8η θέση της Super League μετά από δέκα αγωνιστικές ενώ η ΑΕΚ παραμένει τρίτη, αλλά η απόστασή της από την κορυφή αυξήθηκε πια στους 9 βαθμούς. Η ΑΕΚ χτύπησε από τη δεξιά πλευρά στο πρώτο ημίχρονο και όλες οι επικίνδυνες επιθέσεις της δημιουργήθηκαν από εκεί. Το 0-1 έγραψε με «βολίδα» ο Μπακάκης στο 18΄ και ήταν το πρώτο της καριέρας του στη Super League. Ο Παναθηναϊκός είχε μια μεγάλη ευκαιρία με τον Χατζηγιοβάνη στο 31΄, όμως η Ένωση πήγε με προβάδισμα δύο γκολ στα αποδυτήρια, καθώς στο 36΄ ο Κουρμπέλης «πρόλαβε» να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, αλλά αν δεν το έκανε το 0-2 θα ερχόταν σε άδειο τέρμα από τον Ολιβέιρα. Ο Πορτογάλος είχε δοκάρι στο 51΄, ο Παναθηναϊκός έμεινε «ζωντανός» και με ατομική προσπάθεια του Μακέντα μείωσε στο 67΄ και ξαναμπήκε στο παιχνίδι. Τρία λεπτά αργότερα ο Περέα έγραψε το 2-2 με πλασέ από κοντά, με τον διαιτητή Γκεστράνιους να κατακυρώνει το γκολ καθ΄ υπόδειξη του VAR (αρχικά είχε υποδειχθεί οφ σάιντ). Στο 86΄ ο Κολοβέτσιος πέρασε στον αγωνιστικό χώρο και στο 88΄ σημείωσε το νικητήριο γκολ με κεφαλιά, μετά από κόρνερ του Ζαχίντ, «εκτελώντας» την πρώην ομάδα του. Ο Θεσσαλός αμυντικός, που ως παίκτης των «κιτρινόμαυρων» σήκωσε το Κύπελλο το 2016, δεν πανηγύρισε το γκολ. Let's block ads! (Why?)