Μέγας Προμηθέας απέκλεισε τον Παναθηναϊκό στο Κύπελλο Ελλάδας

Ο Προμηθέας Πατρών έκανε τη μεγάλη έκπληξη στο Κύπελλο Ελλάδας, καθώς νίκησε τον Παναθηναϊκό με 81-79 στην αχαϊκή πρωτεύουσα και προκρίθηκε στα ημιτελικά, αφήνοντας εκτός συνέχειας τον κάτοχο του τίτλου. Μετά το 5ο λεπτό του αγώνα, οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού και έφτασαν στο +12 (47-35) με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, με τους Ρόμπινσον και Χολ να κάνουν τη ζημιά στους «πράσινους» με τις προσωπικές φάσεις που δημιουργούσαν και τον Αγραβάνη να κυριαρχεί στη ρακέτα. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά συνέχισε να έχει το προβάδισμα και στη συνέχεια, με το σκορ στο 30΄ είναι 64-56. Στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός ανασυντάχθηκε και στο 35΄ πέρασαν για πρώτη φορά μετά από ώρα μπροστά (69-68), με τον Αργύρη Πεδουλάκη να έχει επιλέξει χαμηλό σχήμα για μεγαλύτερη πίεση. Παρόλα ταύτα ο Προμηθέας δεν έχασε ψυχραιμία και αυτοσυγκέντρωση και στο 1΄13΄΄ πριν τη λήξη ήταν μπροστά με 79-73. Δύο συνεχή τρίποντα του Καλάθη έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (79-79), αλλά στην πιο κρίσιμη επίθεση του αγώνα ο Χολ ευστόχησε, στα 16,6΄΄ πριν τη λήξη. Μετά το τάιμ άουτ του Πεδουλάκη ο Καλάθης ξανασούταρε για τρεις, ο Χολ τον έκοψε, η μπάλα κατέληξε στον Τζόνσον, αλλά ο Αμερικανός του Παναθηναϊκού αστόχησε στο σουτ της νίκης. Για την αχαϊκή ομάδα, που πήρε μια πανάξια νίκη-πρόκριση, κορυφαίοι ήταν οι Έλις (15 πόντοι, 6 ριμπάουντ), Χολ (15 πόντοι) και Αγραβάνης (15 πόντοι, 6 ριμπάουντ), ενώ από τους φιλοξενούμενους υπέρτεροι αναδείχθηκαν ο Καλάθης (23 πόντοι, 6 ασίστ) και ο Τόμας (14 πόντοι). Να σημειωθεί ότι στο δεύτερο ημίχρονο δεν αγωνίστηκε ο Τζιμέρ Φριντέτ, καθώς ο Αμερικανός γκαρντ αισθάνθηκε ενοχλήσεις.  Let's block ads! (Why?)