Ο Μεντβέντεφ σταμάτησε τον Τσιτσιπά στη Σαγκάη

Η... παράδοση αποδείχθηκε πολύ ισχυρή, ο Ντανιίλ Μεντβέντεφ νίκησε για πέμπτη φορά τον Στέφανο Τσιτσιπά σε ισάριθμους αγώνες και στέρησε από τον Έλληνα πρωταθλητή τη συμμετοχή στον τελικό του ATP Masters 1000 Rolex Shanghai. Ο Ρώσος τενίστας επιβλήθηκε με 2-0 (7-6/5, 7-5) ύστερα από δύο πολύ «κλειστά» σετ, που κρίθηκαν στις λεπτομέρειες και άφησε τον αντίπαλό του με τη χαρά της νίκης επί του Νόβακ Τζόκοβιτς στα προημιτελικά και δύο μεγάλες πορείες τις τελευταίες δύο εβδομάδες, στη Σαγκάη και το Όπεν του Πεκίνου, όπου έπαιξε στον τελικό (ηττήθηκε 1-2 από τον Τιμ).  Ο Τσιτσιπάς είχε τις ευκαιρίες, αλλά στις κρίσιμες στιγμές δεν κατάφερε να διαχειριστεί την κατάσταση και δεν θα είναι υπερβολή αν λεχθεί ότι, ουσιαστικά, έχασε το παιχνίδι από δικά του λάθη. Ο αγώνας διήρκεσε μία ώρα και 39 λεπτά, με τον Μεντβέντεφ να κατακτά την έβδομη συνεχή νίκη χωρίς απώλεια σετ και να προκρίνεται σε έκτο σερί τελικό από τον Ιούλιο και ύστερα, συνολικά δε ένατο εντός του 2019. Let's block ads! (Why?)