Ήττα που ανατρέπεται στην Τούμπα

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε στην Σλοβακία από την Σλόβαν Μπρατισλάβας με 1-0 και, πλέον, καλείται να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ στη ρεβάνς της Τούμπας την προσεχή Πέμπτη (29/08) για να προκριθεί στους ομίλους του Europa League. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν στο 94΄ να πετύχουν το γκολ της νίκης με τον Αμπένα κι απόκτησαν προβάδισμα ενόψει του αγώνα της ερχόμενης εβδομάδας επί ελληνικού εδάφους. Μία αδράνεια της άμυνας του ΠΑΟΚ στις καθυστερήσεις έμελλε να καθορίσει την πρώτη αναμέτρηση των play offs του Europa League. Η Σλόβαν εκμεταλλεύτηκε την ολιγορία των «ασπρόμαυρων» στο φινάλε του ματς και κατάφερε να πετύχει το γκολ που της δίνει ένα μικρό προβάδισμα ενόψει του δεύτερου αγώνα που θα διεξαχθεί την προσεχή Πέμπτη στην Θεσσαλονίκη. Οι πρωταθλητές Ελλάδας παρατάχθηκαν στον αγωνιστικό χώρο με την ίδια ενδεκάδα που έπαιξαν στη ρεβάνς με τον Άγιαξ στο Αμστερνταμ. Σε σχέση με το ματς επί ολλανδικού εδάφους η εικόνα του ΠΑΟΚ δεν ήταν σε καμία περίπτωση ανάλογη, κάτι που φάνηκε από το πρώτο μέρος, παρά το δοκάρι που είχε στο ξεκίνημα του ματς ο Λέο Ζαμπά. Η ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα έμοιαζε κατά κάποιον τρόπο «εγκλωβισμένη» από τους γηπεδούχους, οι οποίοι είχαν διαβάσει εξαιρετικά το παιχνίδι του ΠΑΟΚ, μπλόκαραν τα επιθετικά ατού του «δικεφάλου του Βορρά» (κυρίως τον Μπίσεσβαρ) κι από τη στιγμή που δεν επέτρεψαν στους «ασπρόμαυρους» να κάνουν το παιχνίδι τους, βρήκαν τον τρόπο έστω και στο τέλος να πετύχουν το γκολ που αναζητούσαν. Όσες φορές οι παίκτες του ΠΑΟΚ έβγαζαν επιθυμητές συνεργασίες, ποντάροντας στο επιθετικό transition, «πλήρωναν» την έλλειψη καθαρού μυαλού στην τελική πάσα ενώ είδαν και την τύχη να μην τους χαμογελά από νωρίς (7'), με το πλασέ του Ζαμπά από διαγώνια θέση να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι!  Με την έναρξη του β΄μέρους, ο ΠΑΟΚ ανέβασε αισθητά την απόδοσή του, φρόντισε να γίνει περισσότερο αισθητός μεσοεπιθετικά, πιέζοντας τους γηπεδούχους.  Ο Φερέιρα θέλησε να ρισκάρει με την είσοδο του Σφιντέρσκι αντί του Πέλκα αλλά και πάλι οι «ασπρόμαυροι» δεν μπορούσαν να βρουν διαδρόμους προς την εστία της Σλόβαν, η οποία εκμεταλλευόμενη τον εκνευρισμό και την έλλειψη συγκέντρωσης του αντιπάλου, όσο περνούσε η ώρα, φρόντισε να δημιουργήσει τις δικές προϋποθέσεις για γκολ. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων μια σύγχυση στην άμυνα του ΠΑΟΚ ήταν αρκετή για να γίνει η ζημιά. Ο Σπόραρ με τον Αμπένα βγήκαν τετ-α-τετ με τον Πασχαλάκη, ο τελευταίος έχασε τη μπάλα από την κατοχή του και ο Ολλανδός αμυντικός έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κι έτσι «γράφτηκε» το τελικό 1-0. Let's block ads! (Why?)