Ασημένιο μετάλλιο ο Τεληκωστόγλου στο Παγκόσμιο του ταεκβοντό

Με άθλο του Απόστολου Τεληκωστόγλου ολοκληρώθηκε σήμερα (19/05) στο Μάντσεστερ το παγκόσμιο πρωτάθλημα ταεκβοντό. Ο Έλληνας αθλητής πάλεψε για το χρυσό στον τελικό της κατηγορίας των -80 κιλών, ωστόσο, πήρε το ασημένιο μετάλλιο, επίτευγμα που είναι μοναδικό στην ιστορία του αθλήματος, τόσε σε διεθνές επίπεδο, όσο και σε εθνικό! Το μετάλλιο του Τεληκωστόγλου είναι το πρώτο για την Ελλάδα σε επίπεδο ανδρών στην ιστορία των παγκοσμίων πρωταθλημάτων, στα οποία η χώρα έφτασε πλέον τα 15, με μόλις ένα χρυσό, αυτό της Αρετής Αθανασοπούλου του 2003 στην Γερμανία.  Στον μεγάλο τελικό ο Έλληνας πρωταθλητής κλήθηκε ν` αντιμετωπίσει τον «χάλκινο» Ολυμπιονίκη του Ρίο και κάτοχο του τίτλου από τη διοργάνωση του Μούτζου (2017), τον Αζέρο Μιλάντ Μπεϊτζί Χαρτζεγκάνι από τον οποίο ηττήθηκε με σκορ 22-12. Μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου ο αγώνας ήταν αμφίρροπος (6-6), με τον Έλληνα πρωταθλητή να παίρνει δύο τρίποντα (κεφάλι). Η εμπειρία του Χαρτζεγκάνι ωστόσο ήταν αυτή που μέτρησε στο τέλος, στερώντας από τον Τεληκωστόγλου το χρυσό μετάλλιο. Ο Έλληνας αθλητής είναι μέλος της Ολυμπιακής ομάδας του ταεκβοντό που θα διεκδικήσει την πρόκριση για τους Αγώνες του Τόκιο. Μια πρόκριση την οποία μπορεί να εξασφαλίσει είτε μέσω παγκόσμιας κατάταξης, είτε μέσω αγωνιστικών διοργανώσεων, αρχής γενομένης από τον τελικό των Γκραν Πρι που θα γίνει τον Δεκέμβριο στην Μόσχα. Let's block ads! (Why?)