Ιστορική νίκη η Λάρισα επί της ΑΕΚ

Ιστορική νίκη επί της ΑΕΚ στο Ολυμπιακό Στάδιο πανηγύρισε η ΑΕΛ. Για πρώτη φορά στα χρονικά της Α΄ εθνικής οι «βυσσινί» πέρασαν με «διπλό» από την έδρα της Ένωσης, με 1-0 και ταυτόχρονα εξασφάλισαν την παραμονή τους, μία αγωνιστική πριν από το τέλος της σεζόν. Στο πρώτο μέρος η ΑΕΚ έκανε το χειρότερο ίσως 45λεπτο των τελευταίων μηνών, από τότε που επέστρεψε ο Χιμένεθ στον πάγκο της. Χωρίς την παραμικρή ευκαιρία και με εμφανή αδυναμία σύνδεσης κέντρου και επίθεσης, οι γηπεδούχοι αρκέστηκαν να κάνουν αυτό που ξέρουν καλά: να αμύνονται χωρίς να κινδυνεύουν. Όμως, αυτές οι περιπτώσεις κρύβουν πάντοτε παγίδες. Ετσι, στο 28΄ η μπάλα έφυγε μέσα από τα χέρια του Τσιντώτα σε προβολή του Μπράλιτς μετά από φάουλ του Γιακομόφσκι, για να πάρει το προβάδισμα η θεσσαλική ομάδα. Οι αλλαγές του Χιμένεθ στο ημίχρονο βελτίωσαν την εικόνα της Ενωσης, ωστόσο, η αμυντική τακτική των φιλοξενούμενων ήταν άριστη. Όταν χρειάστηκε, δήλωσε «παρών» ο Κρίστινσον. Ο Ισλανδός σταμάτησε τις προσπάθειες του Πόνσε (54΄) και του Μπογέ (60΄,67΄), ενώ στο 72΄ ο Σβάρνας αστόχησε από πολύ κοντά. Στο 82΄ ο Πόνσε με ατομική προσπάθεια εξουδετέρωσε και τον Κρίστινσον, αλλά ο Ζίζιτς απομάκρυνε πάνω στη γραμμή. Η ΑΕΚ ολοκλήρωσε τους αγώνες της στο ΟΑΚΑ κάτω από τις αποδοκιμασίες των οπαδών της, κλείνοντας με πικρή γεύση τη σεζόν ως κάτοχος του τίτλου της πρωταθλήτριας. Το ημίχρονο στο Ολυμπιακό Στάδιο έκλεισε την ΑΕΛ να μπαίνει προηγούμενη στ΄ αποδυτήρια, χάρις στο τέρμα που πέτυχε ο Μπράλιτς στο 28΄. Let's block ads! (Why?)