«Αέρας» (3-0) στην Τρίπολη ο Άρης

Ένας φανταστικός στο πρώτο ημίχρονο Άρης, διάστημα στο οποίο σκόραρε τρεις φορές παίζοντας υποδειγματικά το παιχνίδι των αντεπιθέσεων, πήρε μεγάλη νίκη στην Τρίπολη επί του Αστέρα με 3-0 και εδραιώθηκε στην πέμπτη θέση (32β,, στο +4 από τον Παναθηναϊκό), αφήνοντας τους Αρκάδες στην αβεβαιότητα. Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη, που βρέθηκε απέναντι στην πρώην ομάδα του, αιφνιδίασε τους Πελοποννήσιους ανοίγοντας το σκορ στο 9ο λεπτό με δυνατό σουτ του Λάρσον μέσα από την περιοχή. Στο 23΄ οι «κιτρινόμαυροι» διπλασίασαν με τον Ντιγκινί, που έφυγε στην κόντρα, μπήκε διαγώνια στην περιοχή, άντεξε στο μαρκάρισμα του Βλάχου και νίκησε τον Παπαδόπουλο για το 0-2. Παρά την «ψυχρολουσία» οι γηπεδούχοι προσπάθησαν για μια άμεση απάντηση, είχαν τις ευκαιρίες με Μανιά στο 32΄ (τον νίκησε ο Κουέστα στο τετ α τετ) και τον Βαλιέντε στο 33΄ (μόλις άουτ το σουτ), αλλά στις καθυστερήσεις ο Ματέο Γκαρσία πήρε το ριμπάουντ μετά το σουτ του Τόνσο στο δοκάρι κι έδωσε εύρος στο προβάδισμα του Άρη. Το παιχνίδι, ουσιαστικά, είχε πια κριθεί. Ο Αστέρας προσπάθησε στο δεύτερο ημίχρονο για ένα γκολ, είχε κάποιες φάσεις για να το πετύχει αλλά δεν τα κατάφερε, με αποτέλεσμα να γνωρίσει μια από τις βαρύτερες εντός έδρας ήττες του και να παραμείνει στους 21 βαθμούς, δηλαδή πέριξ της επικίνδυνης ζώνης.