Champions League: Το χειρότερο φινάλε για την ΑΕΚ

Το χειρότερο δυνατό φινάλε έκανε η ΑΕΚ στους ομίλους του Champions League. Η Ένωση ηττήθηκε 1-0 από την Μπενφίκα στο «Ντα Λουζ» στο τελευταίο ματς των ομίλων της διοργάνωσης, την οποία αποχαιρετά με 6 ήττες σε ισάριθμα ματς. Μετά την εξέλιξη αυτή η ΑΕΚ έγινε η πρώτη ελληνική ομάδα στα χρονικά του Champions League που ολοκληρώνει την φάση των ομίλων χωρίς να πάρει ούτε ένα βαθμό! Η πρωταθλήτρια Ελλάδας έφτασε πολύ κοντά στο να αποσπάσει τον πρώτο της βαθμό στο Champions League, αλλά στο 88΄ λύγισε με το απευθείας φάουλ του Αλεξ Γκριμάλντο. Μετά από 21 λεπτά πέρασαν για πρώτη φορά το κέντρο του γηπέδου οι «κιτρινόμαυροι», δείγμα του υπερβολικά συντηρητικού τρόπου που προσέγγισε το ματς ο Μαρίνος Ουζουνίδης. Η ΑΕΚ για πρώτη φορά μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα παρατάχθηκε με τρεις ανασταλτικούς χαφ, Τσόσιτς, Μοράν και Γαλανόπουλο, σε μια προσπάθεια να αποτρέψει οποιαδήποτε δημιουργική... τάση των γηπεδούχων.  Στο πρώτο ημίχρονο η τακτική αυτή απέδωσε, έστω κι αν «σπατάλησε» σχεδόν το μισό για να αμυνθεί μαζικά. Στη συνέχεια κυκλοφόρησε τη μπάλα καλύτερα και θα μπορούσε να πετύχει κάτι καλό αν ο Μπογέ δεν έχανε το κοντρόλ στην εξαιρετική μπαλιά του Μοράν στο 32΄. Ο Μπάρκας απειλήθηκε από το απευθείας φάουλ του Γκριμάλντο, την κεφαλιά του Αλφα Σεμέδο και την βολίδα του Σεφέροβιτς, όμως καμία από τις προσπάθειες αυτές δεν βρήκε στόχο. Στο ίδιο τέμπο και το β΄ ημίχρονο, με την ΑΕΚ να αμύνεται και σιγά σιγά να πατάει καλύτερα στο γήπεδο. Περίμενε την ευκαιρία της και στο 63΄ από κόρνερ του Μοράν και κεφαλιά του Μάριου Οικονόμου, η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ. Η Μπενφίκα απάντησε άμεσα στο 64΄ με τον Σεφέροβιτς να πλασάρει από κοντά και τον Βασίλη Μπάρκα να δηλώνει «παρών». Ακριβώς με τη συμπλήρωση 70 λεπτών, ο Σεφέροβιτς «σημάδεψε» το δοκάρι με κεφαλιά. Στο 72΄ νέα μεγάλη ευκαιρία έχασε η Μπενφίκα από ασυνεννοησία Οικονόμου-Μπάρκα και το γήπεδο είχε αρχίσει να... κατηφορίζει προς την περιοχή της ΑΕΚ. Στο 80΄ ο Μπάρκας έσωσε την ΑΕΚ με σπουδαία απόκρουση σε κλασικό τετ-α-τετ με τον Ζέντσον και από το κόρνερ ο Αλφα Σεμέδο έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.  Εμεναν περίπου 15 λεπτά και υπήρχε ισοπαλία (0-0) που σήμαινε ότι η επιτυχία ήταν κοντά... Όλα όμως ήταν τόσο στραβά σ΄αυτή την ευρωπαϊκή περιπέτεια της ΑΕΚ, που στο τέλος ήρθε το γκολ. Δύο λεπτά πριν το φινάλε ο Γαλανόπουλος έκανε λάθος σε κρίσιμο σημείο και αμέσως ανέκοψε με φάουλ τον αντίπαλο, που είχε ως αποτέλεσμα να δεχτεί την κόκκινη (δεύτερη κίτρινη) κάρτα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκριμάλντο που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, πανηγυρίζοντας ακόμα ένα γκολ εναντίον της ΑΕΚ. Ακολούθησε άλλο ένα δοκάρι σε βολίδα του Σεφέροβιτς με την ΑΕΚ να μην μπορεί να «απαντήσει»..