Ο Άλμπεργκ «έσωσε την παρτίδα» στη Νέα Σμύρνη

Η «χρυσή αλλαγή» του Άκη Μάντζιου, Ρόλαντ Αλμπεργκ, κατάφερε να «σώσει την παρτίδα» στη Νέα Σμύρνη. Το γκολ του Ολλανδού επιθετικού στο 90΄+5 διαμόρφωσε το τελικό 1-1 στην αναμέτρηση του Πανιωνίου με τον Λεβαδειακό, με την οποία έπεσε η «αυλαία» της 13ης αγωνιστικής της Super League. Μία ανάσα από το πρώτο τους τρίποντο μακριά από την Λιβαδειά έφτασαν οι παίκτες του Λεβαδειακού. Μετά από 6 ήττες σε ισάριθμα ματς εκτός οι «πράσινοι» βρέθηκαν «αγκαλιά» με τη νίκη, αλλά η τύχη, που για 94 λεπτά είχε σταθεί σύμμαχός τους, τους «γύρισε την πλάτη» και οι γηπεδούχοι «έσωσαν την παρτίδα». Ο Πανιώνιος είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Ο Μασούρας σημάδεψε δύο φορές τα δοκάρια του Μπάγιτς (68΄ και 91΄), ενώ από την άλλη ο Σπιριντόνοβιτς έχανε το ένα γκολ πίσω από το άλλο. Από τη στιγμή που οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυας στις αρκετές επισκέψεις τους στην αντίπαλη άμυνα, με πρωταγωνιστή τον Αυστριακό επιθετικό, οι Βοιωτοί βρήκαν την ευκαιρία στη μοναδική τους καλή αντεπίθεση στο πρώτο ημίχρονο να σκοράρουν με τον Ιωαννίδη, που πήρε την ασίστ από τον Κεϊτά και πλάσαρε τον Κότνικ στο 41΄(1-0). Ο Σπιριντόνοβιτς συνέχιζε να μην είναι αποτελεσματικός, καθώς στο 49΄ απέτυχε να νικήσει και πάλι τον Μπάγιτς στο δεύτερο τετ-α-τετ που είχαν μετά την φάση του 32ου λεπτού.  Ο ίδιος παίκτης στο 57΄ βρέθηκε και πάλι σε πλεονεκτική θέση απέναντι από τον τερματοφύλακα του Λεβαδειακού, ωστόσο, αστόχησε άλλη μια φορά. Ο Πανιώνιος στάθηκε άτυχος στο 68΄, με τον Μασούρα να πλασάρει με το αριστερό και την μπάλα να σταματά στο αριστερό δοκάρι του Μπάγιτς. Ο επιθετικός του Πανιωνίου στις καθυστερήσεις σημάδεψε και πάλι τη συμβολή των δοκαριών του Μπάγιτς, αλλά το ματς δεν είχε τελειώσει. Ό,τι δεν κατάφεραν νωρίτερα οι Μασούρας και Σπιριντόνοβιτς, το πέτυχε ο Άλμπεργκ, ο οποίος πέρασε στο ματς στο 75΄ και 20 λεπτά αργότερα κατάφερε να αποτρέψει την ήττα για την ομάδα της Νέας Σμύρνης με το πλασέ στη γωνία του Μπάγιτς.