Δύσκολο «τρίποντο» ο Παναιτωλικός (2-1 τον Απόλλωνα)

Ο Παναιτωλικός εκμεταλλεύτηκε την έδρα του, όπου επικράτησε με 2-1 του μαχητικού Απόλλωνα Σμύρνης στο προτελευταίο χρονικά ματς της 13ης αγωνιστικής της Super League. Η 5η νίκη της ομάδας του Τραϊανού Δέλλα στο πρωτάθλημα και 4η εντός έδρας, προήλθε χάρις στην πολύ καλή εμφάνιση των γηπεδούχων στο πρώτο 45λεπτο. Μόλις στο 3ο λεπτό οι Αγρινιώτες άνοιξαν το σκορ με το κοντινό πλασέ του Μπαρμπόσα μετά την ασίστ του Τσοκάνη. Το γρήγορο τέρμα έδωσε... φτερά στους γηπεδούχους, που είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ματς και στο 25΄ έφτασαν σε σκορ... νίκης.  Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ έξω από την περιοχή που δεν δόθηκε, η μπάλα έφτασε στον Μοράρ έξω από την περιοχή και ο Ρουμάνος με συστό δυνατό σουτ έκανε το 2-0. Στο 41΄ λίγο έλλειψε να έρθει και το τρίτο γκολ για την ομάδα του Τραϊανού Δέλλα, αλλά τελικά ο Χουάντερσον σε δύο χρόνους απομάκρυνε τη μπάλα. Προφανώς οι γηπεδούχοι πίστεψαν ότι το ματς είχε τελειώσει, όχι, όμως, και οι παίκτες του Τεννέ που μπήκαν πολύ δυνατά στο δεύτερο μέρος και στο 48΄ μείωσαν με τον Μπεντινέλι σε 2-1. Με τη ψυχολογία στα ύψη οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 56΄ «άγγιξαν» την ισοφάριση, αλλά ο Κυριακίδης ήταν ο νικητής στο τετ-α-τετ με τον Ακόστα, στην τελευταία καλή φάση του αγώνα.