Ιταλία: Θύμα έκπληξης η Τζένοα

Η μεγάλη έκπληξη στην 4η φάση του Coppa Italia έγινε απόψε στη Γένοβα. Η Τζένοα ευστόχησε και στα τρία πέναλτι που εκτέλεσε στην κανονική διάρκεια του αγώνα (2) και στην παράταση (1), αλλά αστόχησε σε 2 στη διαδικασία της «ρώσικης ρουλέτας» και η Βίρτους Εντέλα πήρε ιστορική πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου με 7-6, αφού κανονική διάρκεια (2-2) και παράταση (3-3) ολοκληρώθηκαν με ισοπαλία. Μετά τον αγώνα η Τζένοα απέλυσε τον Κροάτη τεχνικό Ιβάν Γιούριτς και θα εμπιστευθεί τα ηνία της ομάδας στον πρώην ομοσπονδιακό τεχνικό, Τσέζαρε Πραντέλι. Η ομάδα που αγωνίζεται στο πρωτάθλημα της Γ΄ κατηγορίας του ιταλικού πρωταθλήματος προηγήθηκε 2 φορές με τον Σιμόνε Ικάρντι, οι γηπεδούχοι «απάντησαν» ισάριθμες με τα πέναλτι του Πιάτεκ και στην παράταση έδειξαν να «καθαρίζουν» την πρόκριση με το νέο πέναλτι του Λαπαντούλα στο 110΄. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων της παράτασης, όμως, ο Αντοργιάν έστειλε το ματς στα πέναλτι, όπου οι παίκτες της Εντέλα στάθηκαν πιο ψύχραιμοι και πιο τυχεροί. Δύσκολα, η Τορίνο επιβλήθηκε 2-0 της Σουντιρόλ και στην επόμενη φάση του Κυπέλλου θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Φιορεντίνα. Ο Σοριάνο έβαλε μπροστά την «γκρανάτα» στο 24΄ και τη «χαριστική βολή» στους φιλοξενούμενους έδωσε ο Εντέρα στο 81ο λεπτό.