Euroleague: «Διπλά» οι Τούρκοι, ασταμάτητη και η Ρεάλ

Ρεάλ Μαδρίτης και Φενέρμπαχτσε έκαναν το 3Χ3 στην Euroleague και με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας είναι οι ομάδες που διατηρούν το απόλυτο στο ξεκίνημα της διοργάνωσης. Η «διαβολοβδομάδα» ολοκληρώθηκε την Παρασκευή με την Αναντολού Εφές να επιστρέφει στα θετικά αποτελέσματα στην έδρα της Κίμκι, την Φενέρμπαχτσε να περνά από το Κάουνας, ελέω Κώστα Σλούκα, ενώ η Ρεάλ επικράτησε στον «ισπανικό εμφύλιο» της Μπασκόνια. Στη Μόσχα, η Κίμκι κατάφερε να επιστρέψει από το -12 που βρέθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο (55-67) και μετά από επιμέρους σκορ 29-15 στον επίλογο του αγώνα πέτυχε την ανατροπή (84-82), όχι όμως για πολύ... Με τρίποντη «βόμβα» του Μπαλμπάι από τα 8 μέτρα στα 8΄΄ για τη λήξη, η Αναντολού Εφές έγραψε το τελικό 85-84, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 2-1 και υποχρεώνοντας την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα στην 3η ήττα σε ισάριθμες αναμετρήσεις. Στο Κάουνας, με τον Κώστα Σλούκα να οργιάζει στην επίθεση (20π.), ο Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς απογοήτευσε τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους και η Φενερμπαχτσέ «άρπαξε» τη νίκη απέναντι στην Ζαλγκίρις με το τελικό 82-75, παραμένοντας στην κορυφή μαζί με ΤΣΣΚΑ Μόσχας και Ρεάλ Μαδρίτης (σ.σ. έχουν ρεκόρ 3-0). Στον αντίποδα, οι Λιθουανοί υποχώρησαν σε 1-2. Τέλος, στη Μαδρίτη, ο Σέρχιο Γιουλ με 23 πόντους... σκότωσε την Μπασκόνια, οδηγώντας την Ρεάλ στη νίκη με 97-79 και υποχρεώνοντας τους αντιπάλους στη δεύτερη ήττα τους στη διοργάνωση. Σεμιναριακή άμυνα από τη «Βασίλισσα της Ευρώπης» στην τέταρτη περίοδο, όταν περιόρισε στους 8 πόντους τους Βάσκους στα πρώτα οκτώ λεπτά, ολοκληρώνοντας ένα επιμέρους σκορ 21-8 και ξεφεύγοντας με +20 (95-75). Στις αναμετρήσεις της 3ης αγωνιστικής σημειώθηκαν τα αποτελέσματα: ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία)-Νταρουσάφακα (Τουρκία) 79-75 Μπουντούτσνοστ (Μαυροβούνιο)-Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) 68-78 Παναθηναϊκός-Γκραν Κανάρια (Ισπανία) 102-87 Μπαρτσελόνα (Ισπανία)-Μπάγερν Μονάχου (Γερμανία) 83-73 Kίμκι (Ρωσία)-Αναντολού Εφές (Τουρκία) 84-85 Ζαλγκίρις Κάουνας (Λιθουανία)-Φενερμπαχτσέ (Τουρκία) 75-82 Ολυμπιακός-Αρμάνι Μιλάνο (Ιταλία) 75-99 Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία)-Μπασκόνια (Ισπανία) 97-79