Το… βιολί τους οι μικροί

Τα πιτσιρίκια του Παναθηναϊκού «ξαναχτύπησαν», αυτή την φορά τον Πανιώνιο και με τη νίκη, 1-0, οι «πράσινοι» έφτασαν τις 6 στη Super League μετά από 7 αγωνιστικές. Εννέα ημέρες πριν το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα, ο Παναθηναϊκός απέδειξε σε ένα ακόμη ματς ότι η εφετινή του πορεία στο πρωτάθλημα μόνο τυχαία δεν είναι.  Οι «πράσινοι» παίζοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο, ιδιαίτερα στα πρώτα 25 λεπτά του πρώτου μέρους και με σωστή τακτική στην ανάπτυξή τους βρήκαν το δρόμο προς ένα ακόμη «τρίποντο», που τους επιτρέπει να ονειρεύονται ακόμη καλύτερες ημέρες. Για να έρθει αυτή η νίκη χρειάστηκε και η τύχη που ήταν με το μέρος των γηπεδούχων. Η έμπνευση του Γιώργου Δώνη να ρίξει στο ματς τον Χατζηθεοδωρίδη στο 63΄ αποδείχθηκε «μαγική», καθώς στο 72΄ ο νεαρός μεσοεπιθετικός με βολέ έξω από την περιοχή «έγραψε» το 1-0, με τη μπάλα να βρίσκει και στο σώμα αμυντικού του Πανιωνίου αλλάζοντας πορεία όσο ακριβώς χρειαζόταν για να νικηθεί ο Κότνικ. Ο Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικός στο πρώτο 20λεπτο. Μόλις στο 6΄ χάθηκε μεγάλη διπλή ευκαιρία για το «τριφύλλι», καθώς ο Μακέντα μπήκε στην περιοχή του Πανιωνίου από αριστερά, πέρασε τον Ντομίνγκες, έκανε το γύρισμα, η μπάλα έφυγε από τα χέρια του Κότνικ, έφτασε στον Καμπετσή, ο οποίος από κοντά πλάσαρε, αλλά με την παρέμβαση του Σλοβένου γκολκίπερ η μπάλα βρήκε στο αριστερό δοκάρι. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης ισορρόπησε μετά το 25΄ και στο 34' έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία της. Ο Μπανανά γύρισε τη μπάλα στον αφύλαχτο Μασούρα, ο οποίος απέναντι στον Διούδη δεν έκανε καλό πλασέ. Στο 43' χάθηκε νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Πολύ καλή προσπάθεια του Μακέντα, που μπήκε στην περιοχή, έκανε το πλασέ με το δεξί, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Κότνικ. Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά ο Πανιώνιος πήρε μέτρα στο γήπεδο και προσπάθησε να απειλήσει την άμυνα του Διούδη με ξαφνικές αντεπιθέσεις. Οι «πράσινοι», όμως, πανηγύρισαν στο 72ο λεπτό. Ο Χατζηθεοδωρίδης με αριστερό βολέ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κότνικ ξεσηκώνοντας τους περίπου 25.000 φιλάθλους του «τριφυλλιού» στις κερκίδες στο ΟΑΚΑ. Οι Νεοσμυρνιώτες προσπάθησαν να αντιδράσουν, χωρίς, όμως, να απειλήσουν κι ο Παναθηναϊκός έφτασε σχετικά εύκολα στη νίκη.