Πρώτη νίκη, με ανατροπή, η Λαμία

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα και πρώτη εκτός έδρας στην ιστορία της στη Super League πανηγύρισε στην Λάρισα η Λαμία, με 2-1 επί της ΑΕΛ. Η επιτυχία αυτή για το συγκρότημα του Μάκη Χάβου παίρνει ακόμη μεγαλύτερες διαστάσεις αν αναλογιστεί κανείς ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο μέρος, ενώ από το 75΄ και μετά αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολή του Βάντερσον. Η ΑΕΛ ήταν κυρίαρχη στο πρώτο μέρος κι αφού απείλησε δύο φορές με τον Πίτι, άνοιξε το σκορ στο 30΄ με σουτ του Ντέλετιτς έξω από την περιοχή. Οι φιλοξενούμενοι υποχρεωτικά «βγήκαν από το καβούκι τους» στο δεύτερο μέρος και ευτύχησαν να ισοφαρίσουν γρήγορα. Αυτό έγινε στο 48΄ με την κεφαλιά του Μπαράλες. Το γκολ ανέβασε πάρα πολύ ψυχολογικά τους φιλοξενούμενους, που απείλησαν με το 2-1 στο 56΄, αλλά ο Επστάιν νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον Κρίστινσον. Ο Γερμανός «εξιλεώθηκε» όμως στο 65΄, όταν με δυνατό σουτ «υπέγραψε» την ανατροπή της ομάδας του Μάκη Χάβου. Η αποβολή του Βάντερσον με δεύτερη κίτρινη στο 75΄ δημιούργησε συνθήκες... θρίλερ στο τελευταίο 15λεπτο, αλλά η Λαμία άντεξε στην πίεση των «βυσσινί». Στάθηκε τυχερή στη φάση του 91ου λεπτού, μετά την απόκρουση του Σαράνοφ στο απευθείας φάουλ του Ντέλετιτς και στο «ριμπάουντ», ο Μόρας αστόχησε σχεδόν προ κενής εστίας!