«Αγγλία» στο Αγρίνιο και πρώτος βαθμός για Λαμία

Η Λαμία κατάκτησε τον πρώτο βαθμό στο εφετινό πρωτάθλημα, αποσπώντας ισοπαλία 2-2 από τον Παναιτωλικό, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Μάλιστα, η ομάδα της Φθιώτιδας είχε κλασικές ευκαιρίες στο πρώτο 45λεπτο, αλλά οι παίκτες του Μάκη Χάβου σταμάτησαν στον για άλλο ένα βράδυ εξαιρετικό Κυριακίδη. Ο Έλληνας τερματοφύλακας ήταν στη σωστή θέση στο 3ο λεπτό, στο φάουλ του Μπερτόλιο, ενώ στο 16΄ και 21΄ «νίκησε» τους Επστάιν και Μπερτόλιο σε ισάριθμα τετ α τετ. Στο 27΄ όμως, ενάντια στη ροή του αγώνα, ο Παναιτωλικός προηγήθηκε με σουτ του Μάζουρεκ μέσα από την περιοχή. Το β΄ ημίχρονο ξεκίνησε με κλασική ευκαιρία για τον Παναιτωλικό, όταν ο Μάζουρεκ βρέθηκε απέναντι από τον Σαράνοφ, αλλά το τελείωμά του δεν ήταν καλό (πάνω από το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα). Το παιχνίδι δεν είχε πολλές φάσεις στη συνέχεια, ωστόσο, η Λαμία κατάφερε να πετύχει αυτό που δικαιούνταν: στο 74΄ ο Επστάιν εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Μπερτόλιο, πέρασε τον Κυριακίδη και ισοφάρισε. Στο 88΄ ο Μανά, που είχε μπει αλλαγή στο 70΄ φάνηκε να χαρίζει το δεύτερο «τρίποντο» στους γηπεδούχους, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα. Αφού κέρδισαν πέναλτι στο 95΄ (χέρι του Μιχάι σε κεφαλιά του Μπαράλες), ο Μαστούρ νικήθηκε από τον Κυριακίδη, αλλά ο Αντέτζο που είχε προωθηθεί έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα στο 99΄. Αμέσως μετά, ο Μαρινάκης σκόραρε με κεφαλιά στην πολιορκία των παικτών του Παναιτωλικού στα καρέ της Λαμίας, ωστόσο, το γκολ ορθώς δε μέτρησε καθώς ήταν οφσάιντ.