Στην Ατλέτικο Μαδρίτης το ευρωπαϊκό Super Cup

Η Ατλέτικο Μαδρίτης αναδείχθηκε υπερπρωταθλήτρια Ευρώπης, για τρίτη φορά στην Ιστορία της. Οι «ροχιμπλάνκος» κατάκτησαν το Super Cup με νίκη 4-2 στην παράταση (2-2 η κανονική διάρκεια) επί της πρωταθλήτριας της «Γηραιάς Ηπείρου», Ρεάλ, στον αγώνα που διεξήχθη στην πρωτεύουσα της Εσθονίας, Ταλίν. Αυτός ήταν ο πρώτος τελικός όπου αντίπαλοι ήταν  ομάδες από την ίδια πόλη, αλλά και το πρώτο επίσημο παιχνίδι του Χουλέν Λοπετέγκι στον πάγκο της Ρεάλ, η οποία με την σειρά της έδωσε τον πρώτο επίσημο αγώνα στη μετά Κριστιάνο Ρονάλντο εποχή. Η Ατλέτικο πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό, καθώς στο 49ο δευτερόλεπτο ο Ντιέγκο Κόστα με σουτ άνοιξε το σκορ, σημειώνοντας το πιο γρήγορο γκολ στην ιστορία της διοργάνωσης. Η συνέχεια, όμως, ωστόσο ανήκε στην Ρεάλ, που ήταν καλύτερη, δημιούργησε ευκαιρίες και πέτυχε την ανατροπή, αρχικά στο 27΄ με κεφαλιά του Μπενζεμά σε σέντρα του Μπέιλ και στη συνέχεια στο 63΄ με πέναλτι του Σέρχιο Ράμος, που δόθηκε επειδή ο Χουανφράν σταμάτησε την μπάλα με το χέρι.  Στο 79΄ ο Χουανφράν εκμεταλλεύθηκε λάθος του Μαρσέλο, έδωσε στον Κορέα κι αυτός στον Ντιέγκο Κόστα, που από κοντά «εκτέλεσε» για δεύτερη φορά τον Νάβας κι έστειλε τον αγώνα στην παράταση. Στο 98΄ ο Σαούλ με σουτ «κεραυνό» έκανε το 3-2 και στο 102΄, από ωραία συνεργασία των παικτών του Ντιέγκο Σιμεόνε, ο Κόκε με πλασέ στην κίνηση ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 4-2.