Champions League: Τα… χάλασε στο τέλος η Λίβερπουλ, 5-2 τη Ρόμα

Για 80 λεπτά η Λίβερπουλ είχε κάνει ονειρεμένη εμφάνιση, σφυροκοπώντας ανελέητα τη Ρόμα και φτάνοντας να προηγείται 5-0 στο «Άνφιλντ», στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό αγώνα του Champions League.Από το 81΄ και ύστερα όμως οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ βάλθηκαν να αμβλύνουν τις εντυπώσεις, δέχθηκαν δύο γκολ και το τελικό 5-2 αφήνει περιθώριο στους «τζαλορόσι», ενόψει της ρεβάνς στο «Ολίμπικο».Ο Μοχάμεντ Σαλάχ, που είχε αποκτηθεί πέρυσι το καλοκαίρι από τη Ρόμα, πέτυχε 2 γκολ στο πρώτο μέρος (36΄, 45΄+1) χωρίς να πανηγυρίσει, ενώ με δύο ασίστ στην επανάληψη έδωσε την ευκαιρία στους Μανέ (56΄) και Φιρμίνο (61΄) να ανεβάσουν το δείκτη του σκορ στο 4-0.Στο 69΄, με το δεύτερο γκολ του Ρομπέρτο Φιρμίνο, έγινε το 5-0 και η Λίβερπουλ έδειχνε ικανή να σκοράρει κι άλλα γκολ. Όμως κάτι τέτοιο όχι μόνο δεν συνέβη, αλλά οι Ιταλοί με τα γκολ των Τζέκο (81΄) και Περότι (με πέναλτι στο 85΄) έμειναν «ζωντανοί» ενόψει του δεύτερου αγώνα, ελπίζοντας σε ανατροπή όπως με την Μπαρτσελόνα.