Ο Ηρακλής αντίπαλος του ΠΑΟΚ στον τελικό Κυπέλλου

Με απίστευτη ανατροπή ο Ηρακλής επικράτησε με 3-2 του Παναθηναϊκού στον δεύτερο χρονικά ημιτελικό του Κυπέλλου βόλεϊ και πήρε το «εισιτήριο» για τον τελικό του Σαββάτου (21/04), όπου θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ, ο οποίος νωρίτερα επικράτησε με το ίδιο σκορ του Ολυμπιακού.Οι δύο ομάδες θα διεκδικήσουν το πρώτο τρόπαιο της χρονιάς στη Ρόδο, σε επανάληψη του μεταξύ τους τελικού πριν από 6 χρόνια, στην Σύρο, όπου ο «Δικέφαλος του Βορρά» είχε πανηγυρίσει την κατάκτηση του τροπαίου.Ο δεύτερος ημιτελικός ήταν συγκλονιστικός σε εξέλιξη. Ο Παναθηναϊκός κυριολεκτικά «αυτοκτόνησε», καθώς προηγήθηκε με 2-0 σετ και είχε δύο ευκαιρίες στο τρίτο για να φτάσει στη νίκη-πρόκριση.Τελικά, όμως, οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να ισοφαρίσουν και στο τάι μπρέικ με περισσότερα ψυχικά αποθέματα και παίζοντας πιο ψύχραιμα, έφτασαν στην ολική ανατροπή και πανηγύρισαν δικαιολογημένα.Ο Παναθηναϊκός απέτυχε να συμμετάσχει στο καταληκτικό παιχνίδι της διοργάνωσης για πρώτη φορά μετά το 2010, όταν είχε κατακτήσει τον τίτλο στον τελικό του Παλαιού Φαλήρου.Τα σετ (πρώτος ο τυπικά γηπεδούχος Ηρακλής): 32-34, 17-25, 36-34, 32-30, 15-10.