Νίκησε προβλήματα και Ζαλγκίρις

Με «κατάθεση ψυχής» από όλους τους παίκτες του, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 79-68 της Ζαλγκίρις στο ΣΕΦ, ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά με τους Λιθουανούς και πάει στο Κάουνας την ερχόμενη εβδομάδα με στόχο να κάνει το break και να ανακτήσει το πλεονέκτημα έδρας.Παρά τα πολλά αγωνιστικά προβλήματα (εκτός ο Μιλουτίνοβ, ενώ έπαιξαν με ένεση οι Στρέλνιεκς, Παπανικολάου και Μπόγρης), η ελληνική ομάδα κατάφερε να πάρει τη μεγάλη νίκη, χάρις στην οποία έμεινε «ζωντανή» στο παιχνίδι της πρόκρισης στο final 4 του Βελιγραδίου.Παίζοντας καταπληκτική άμυνα στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς και με τον Τζαμέλ ΜακΛιν να παίζει και για τον Μιλουτίνοβ, οι Πειραιώτες «κλείδωσαν» τα ατού των αντιπάλων και πανηγύρισαν μπροστά σε 12.000 και πλέον οπαδούς τους.Ο Αμερικανός σέντερ ήταν ο κορυφαίος του Ολυμπιακού, καθώς πέτυχε 21 πόντους, ενώ σε ένα ακόμη ματς ο Βασίλης Σπανούλης έβαλε την... υπογραφή του με μεγάλα σουτ όταν πλησίαζε απειλητικά η Ζαλγκίρις. Ο αρχηγός των Πειραιωτών τελείωσε τον αγώνα με 17 πόντους και 5 ασίστ.Το ματς κρίθηκε σε μεγάλο βαθμό στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου. Οι Λιθουανοί ισοφάρισαν 54-54 στην εκπνοή του τρίτου δεκάλεπτου, ωστόσο, για 5 λεπτά στην τελευταία περίοδο δεν κατάφεραν να «συνδεθούν» με το καλάθι του Ολυμπιακού.Αντίθετα, οι γηπεδούχοι με τρία μεγάλα τρίποντα από τους Μάντζαρη, Παπανικολάου και Πρίντεζη ξέφυγαν με 9 και έβαλαν τις βάσεις για την ισοφάριση της σειράς.