Νέα «αυτοκτονία» της Λίβερπουλ

Όπως συνέβη αρκετές φορές στο παρελθόν, έτσι και σήμερα (21/04), η Λίβερπουλ έκανε «δώρο» την ισοπαλία στην Γουέστ Μπρομ!Προφανώς οι «κόκκινοι» είχαν στο μυαλό τους στον πρώτο ημιτελικό του Champions League με την Ρόμα την προσεχή εβδομάδα, αλλιώς δεν εξηγείται η νωχελικότητα που επέδειξαν μετά το 2-0 που προηγήθηκαν στο «Χόθορνς.Οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και βρήκαν την ευκαιρία να μειώσουν στο 79΄ και δύο λεπτά πριν το 90λεπτο να φτάσουν στην ισοφάριση.Η Λίβερπουλ μπήκε στο ματς αποφασισμένη να πάρει εκδίκηση από τη Γουέστ Μπρομ για τον αποκλεισμό στο FA Cup και να τη στείλει μαθηματικά στην Championship.Ακόμη και με το 2-2, πάντως, η Γουέστ Μπρομ δεν σώζεται, καθώς βρίσκεται στο -8 από την παραμονή, ενώ απομένουν τρεις αγωνιστικές για την ολοκλήρωση της Premier League (35η).Το 2-2 δεν ήταν καλό ούτε για την Λίβερπουλ στη μάχη που δίνει για την έξοδο στο επόμενο Champions League, καθώς με «τρίποντο» θα «κλείδωνε» σε μεγάλο βαθμό την 3η θέση, ενώ τώρα όλα είναι ανοιχτά.Ο Μοχάμεντ Σαλάχ πέτυχε ένα ακόμη γκολ, σκοράροντας στο 72' με υπέροχο σουτ (έφτασε τα 31 στο πρωτάθλημα και στα 41 σε όλες τις διοργανώσεις), ενώ το προβάδισμα στο συγκρότημα του Γιούργκεν Κλοπ είχε δώσει ο Ινγκς μόλις στο 4'. Τ'ίποτα δεν είχε τελειώσει, όμως... Οι γηπεδούχοι πάλεψαν για την ανατροπή και κατάφεραν τουλάχιστον να ισοφαρίσουν. Στο 79' ο Λίβερμορ μείωσε με κοντινό σουτ και στο 88' ο Ροντόν με κεφαλιά έκανε το 2-2, το οποίο έμελλε να μείνει ως το φινάλε του αγώνα.