Νίκη της Fabia R5 στη WRC 2 του Ράλι Κορσικής

Μία Skoda Fabia R5, με πλήρωμα τους Γιαν Κοπέτσκυ / Πάβελ Ντρέσλερ (Jan Kopecký / Pavel Dresler) τερμάτισε πρώτη στην κατηγορία WRC 2 του Ράλι Κορσικής. Το αποτέλεσμα αυτό φέρνει τους Κοπέτσκυ / Ντρέσλερ στην πρώτη θέση της κατάταξης του πρωταθλήματος οδηγών στη WRC 2, μετά από 4 αγώνες (από τους 13 συνολικά) στο καλεντάρι για το 2018.Το άλλο πλήρωμα της ομάδας, οι νεαροί Νορβηγοί Όλε Κρίστιαν Βέιμπι / Στιγκ Ρούνε Σκιάρμοεν (Ole Christian Veiby / Stig Rune Skjærmoen) πέτυχαν δύο φορές τον ταχύτερο χρόνο ειδικής και έχασαν για μόλις 1,8 δευτερόλεπτα μία θέση στο βάθρο, στο οποίο ανέβηκε ένας άλλος οδηγός με Fabia R5, ο Ιταλός ιδιώτης οδηγός Fabio Adolfi.Γεγονός είναι πως η Skoda Motorsport είχε μία συνολικά εντυπωσιακή παρουσία με τις Fabia R5 στην Κορσική, αφού τα αυτοκίνητα τερμάτισαν στις 4 από τις πρώτες 5 θέσεις στην κατάταξη της WRC 2, μάλιστα με δύο από αυτά σε χέρια ιδιωτών οδηγών.Φυσικά, τα τελικά αποτελέσματα του Ράλι Κορσικής ενθουσίασαν τον επικεφαλής της ομάδας Μίχαλ Χραμπάνεκ (Michal Hrabánek), ο οποίος δήλωσε πως: «Η τέλεια σαιζόν μας συνεχίζεται, μιας και πλέον με τους Κοπέτσκυ / Ντρέσλερ και Τίντεμαντ / Άντερσσον έχουμε τις θέσεις 1 και 2 της γενικής κατάταξης της κατηγορίας WRC 2».Ο επόμενος αγώνας είναι το Ράλι Αργεντινής, που θα διεξαχθεί από τις 26 έως τις 29 Απριλίου.Νίκος ΤσάδαρηςΚΑΝΤΕ LIKE ΣΤΟ NEWSBEAST.GR