«Μας νάρκωσαν στο ημίχρονο και χάσαμε 12-1»

Τον Δεκέμβριο του 1983 η Ισπανία σημείωσε μια από τις σπουδαιότερες νίκες της ιστορίας της, συντρίβοντας με το υπερηχητικό 12-1 τη Μάλτα, αποτέλεσμα που έδωσε στη «φούρια ρόχα» την πρόκριση για τα τελικά του Euro '84 έναντι της Ολλανδίας στο 7ο γκρουπ.Οι Ισπανοί ήθελαν νίκη με διαφορά 11 γκολ και πάνω για να καταφέρουν να αφήσουν... εκτός νυμφώνος τους «οράνιε», σε ένα ματς το οποίο συζητιέται έντονα 35 χρόνια μετά.Ο γκολκίπερ της Μάλτα, Τζον Μπονέλο, πριν την αναμέτρηση προέβη σε μια ατυχή δήλωση: «Η Ισπανία δεν μπορεί να σκοράρει 11 γκολ, ούτε κόντρα σε μια ομάδα αποτελούμενη από παιδιά».Οι τότε διεθνείς της Μάλτας μίλησαν σε ντοκιμαντέρ που γυρίστηκε σχετικά με το συγκεκριμένο ματς, τονίζοντας πως η απόδοση τους έπεσε ανεξήγητα στο δεύτερο ημίχρονο, θεωρώντας πως κάποιος τους έριξε υπνωτικό στην ανάπαυλα.«Ήμασταν σαν μεθυσμένοι. Λες και βγήκαμε βόλτα και πήγαμε για ύπνο», ισχυρίστηκε ο Σίλβιο Ντεμανουέλε.Στο ίδιο μήκος κύματος και ο πρώην ομοσπονδιακός τεχνικός των Νησιωτών, Βίκτορ Σκέρι. «Ένας μικροκαμωμένος άνδρας ντυμένος στα λευκά ήρθε με έναν δίσκο με κομμένα λεμόνια. Οι παίκτες άρχισαν να τα βάζουν στο στόμα τους. Ρώτησα τον γιατρό εάν έχουν ναρκωθεί αφού έχασαν το μυαλό τους στο δεύτερο ημίχρονο. Δεν είχαμε αποδείξεις, ούτε περιμέναμε από την Ισπανία να κάνει αυτό το πράγμα. Εάν όμως συνέβη το ποδόσφαιρο έχει τελειώσει», τόνισε χαρακτηριστικά.Είναι η πρώτη φορά που οι συγκεκριμένες καταγγελίες βλέπουν το φως της δημοσιότητας. Οι Μαλτέζοι, μάλιστα, υποστηρίζουν πως η Ομοσπονδία της Ισπανίας έκανε το παν για να τους εκνευρίσει, αφού το ξενοδοχείο που διέμεινε η αποστολή των φιλοξενούμενων δεν διέθετε εστιατόριο, ενώ στο γήπεδο που έκαναν προπόνηση δεν υπήρχε ρεύμα.Στο πρώτο ημίχρονο η Μάλτα ήταν αξιόμαχη με το σκορ να βρίσκεται στο 3-1. Αντίθετα, στην επανάληψη επήλθε η κατάρρευση, με τους Ισπανούς να σκοράρουν εννέα γκολ, φτάνοντας στο απίστευτο 12-1 που τους έδινε την πρόκριση.«Νιώθαμε πολύ κουρασμένοι. Ήμασταν εξαντλημένοι στο δεύτερο ημίχρονο», σχολίασε ο παλαίμαχος Μαλτέζος διεθνής, Εμάνουελ Φάμπρι.Πηγή: gazzetta.gr