Μπάσκετ: Παππάς και Καλάθης οδήγησαν στη νίκη τον Παναθηναϊκό με Αναντολού (102-97)

Μετά από ένα «χορταστικό» φιλικό, που κρίθηκε στην δεύτερη παράταση, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 102-97 της Αναντολού Εφές στο κλειστό των ολυμπιακών εγκαταστάσεων. Οι «πράσινοι» ήταν... άλλη ομάδα με τους Νίκο Καλάθη και Νίκο Παππά στη σύνθεσή τους, με τον δεύτερο να τελειώνει το ματς με 22 πόντους και τον πρώτο να πετυχαίνει 20 με 13 ασίστ.Η επιστροφή των δύο γκαρντ, σε συνδυασμό με αυτή του Θανάση Αντετοκούνμπο βοήθησε τους «πράσινους» κυρίως στο οργανωτικό μέρος του αγώνα, καθώς ο Τζέιμς Γκιστ βρήκε το δρόμο προς το εύκολο καλάθι (20π, 6ρ), ενώ σε ένα ακόμη τεστ ο Μάρκους Ντένμον έδειξε ότι μπορεί να βοηθήσει σημαντικά στον τομέα του σκοραρίσματος (13π.).Οι «πράσινοι» ξέφυγαν ακόμη και με 14 πόντους στο δεύτερο μέρος, αλλά η αστοχία που είχαν στις βολές και οι βιαστικές επιθέσεις που έκαναν έδωσαν την ευκαιρία στους Τούρκους να «ροκανίσουν» τη διαφορά και να στείλουν το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο (77-77).Στον επιπλέον χρόνο το ματς θύμιζε αγώνα Euroleague με «μάχες» για τα ριμπάουντ, βολές, τον κόσμο να μπαίνει... για τα καλά στην εξίσωση. Ο Ρίβερς αστόχησε σε buzzer beater και ο αγώνας πήγε σε δεύτερη παράταση (84-84), εκεί όπου οι Παππάς και Γκάμπριελ με καθοριστικά καλάθια οδήγησαν το «τριφύλλι» στη νίκη με 102-97.