Μεγάλη ανατροπή η Άρσεναλ στην πρεμιέρα

Με... επική ανατροπή η Άρσεναλ επικράτησε με 4-3 της Λέστερ στο «Εμιρειτς» στην πρεμιέρα του αγγλικού πρωταθλήματος.Οι «αλεπούδες» έδειξαν εξαιρετικό πρόσωπο και παρά το σοκ που δέχτηκαν μόλις στο 2ο λεπτό από τον Λακαζέτ κατάφεραν να απαντήσουν άμεσα με τον Οκαζάκι (5΄) και να πάρουν το προβάδισμα στο 29΄ με τον Βάρντι.Η ομάδα του Βενγκέρ ωστόσο κατάφερε να ισοφαρίσει πριν το ημίχρονο (με περιπετειώδες γκολ του Γουέλμπεκ στις καθυστερήσεις), ωστόσο, και πάλι ο Βάρντι βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα στο ξεκίνημα της επανάληψης (56΄).Κι ενώ οι «μουρμούρες» είχαν αρχίσει στην εξέδρα, ο Ράμσεϊ ισοφάρισε (με ψύχραιμο πλασέ) στο 83’ και δύο λεπτά αργότερα ο Ζιρού χάρισε τη νίκη στους «κανονιέρηδες».