ΝΒΑ: Στους τελικούς με sweep το Γκόλντεν Στέιτ

Με εμφατικό τρόπο το Γκόλντεν Στέιτ πήρε το «εισιτήριο» για τους τελικούς του ΝΒΑ.Οι «πολεμιστές» άλωσαν το Σαν Αντόνιο με 129-115 και με 4-0 στη σειρά των τελικών της Δύσης έγιναν η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στους καταληκτικούς αγώνες που θα κρίνουν το εφετινό πρωταθλητή του κορυφαίου αθλητικού γεγονότος του πλανήτη.Το Γκόλντεν Στέιτ έγινε η πρώτη ομάδα στην ιστορία του ΝΒΑ (από τότε που άλλαξε το σύστημα διεξαγωγής των play off), που προκρίθηκε στους τελικούς κερδίζοντας με 4-0 τους τρεις πρώτους γύρους, αλλά και η πρώτη ομάδα μετά το Μαϊάμι που θα διεκδικήσει τον τίτλο για τρίτη σερί σεζόν. Πρόπερσι τον κατάκτησε, αλλά πέρυσι ηττήθηκε με 3-4 από το Κλίβελαντ.Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Στεφ Κάρι με 36 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ ο Κέβιν Ντουράντ πρόσθεσε άλλους 29. Από το Σαν Αντόνιο ξεχώρισε ο Αντερσον με 20 πόντους και ο Τζινόμπιλι με 15.Δύο λεπτά πριν το φινάλε ο Αργεντινός φόργουορντ αποθεώθηκε από το κοινό στο Τέξας, καθώς αποσύρθηκε στον πάγκο στο τελευταίο του ματς με τους Σπερς.