«Καθάρισε» στην 4η περίοδο ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός πέρασε και από το Ρέθυμνο με 70-63, στο ματς με το οποίο έπεσε η «αυλαία» της 23ης αγωνιστικής της Α1.Χωρίς τους Έρικ Γκριν και Ματ Λοτζέσκι, οι «ερυθρόλευκοι» τα βρήκαν... σκούρα για τρία 10λεπτα, ωστόσο, στο τελευταίο «πάτησαν το γκάζι» και με κορυφαίο τον Μπιρτς (15π.) έφτασαν στην 22η νίκη τους.Παράλληλα, διατηρήθηκαν στην κορυφή με «συγκάτοικο» τον Παναθηναϊκό, ωστόσο, υπερτερούν στην ισοβαθμία του «αιωνίου» αντιπάλου τους και τρεις... στροφές πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου βρίσκονται «αγκαλιά» με το πλεονέκτημα της έδρας στη σειρά των play off.Οι γηπεδούχοι «κοίταξαν στα μάτια» το μεγάλο αντίπαλό τους και για τρεις περιόδους έδειξαν να πιστεύουν στη μεγάλη έκπληξη. Στο ημίχρονο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 36-32 και στο τέλος του τρίτου 10λεπτου με 51-48, ωστόσο, στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου με επί μέρους σκορ 15-2 η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ξέφυγε με 66-50 και ουσιαστικά «κλείδωσε» το «δίποντο».Ο Βασίλης Σπανούλης με 12 πόντους επέστρεψε σε διψήφια νούμερα (είχε όμως 1/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 4/4 βολές), όντας ο δεύτερος σκόρερ του Ολυμπιακού. Οι απουσίες των Λοτζέσκι και Γκριν επηρέασαν σημαντικά τους Πειραιώτες στον τομέα του σκοραρίσματος, κάτι που, άλλωστε, φαίνεται και από το τελικό αποτέλεσμα.Από τους Κρήτες κορυφαίος ήταν ο Λέμον με 18 πόντους, ενώ στους 11 «σταμάτησε» ο Γιαννόπουλος.