Euroleague: Ήττα με αποβολή Μπαρτζώκα για την «Μπάρτσα» στο clasico

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε για άλλη μια φορά φέτος την Μπαρτσελόνα, την οποία υπέταξε με 85-69 στην ισπανική πρωτεύουσα, στο ντέρμπι της 27ης αγωνιστικής τστην Ευρωλίγκα.Η «βασίλισσα» έφτασε έτσι τις 20 νίκες και ισοβαθμεί στην πρώτη θέση με την πρωταθλήτρθα Ευρώπης ΤΣΣΚΑ Μόσχας, της οποίας υπερισχύει στην ισοβαθμία.Στα αξιοσημείωτα του αγώνα η αποβολή του Γιώργου Μπαρτζώκα στο 19ο λεπτό από τον διαιτητή Λουίτζι Λαμόνικα, με δεύτερη τεχνική ποινή για έντονη διαμαρτυρία.Κορυφαίος της Ρεάλ ήταν ο Γιουλ με 21 πόντους, ενώ από την «Μπάρτσα» οι Τόμιτς και Ράις σημείωσαν από 12 πόντους. Ο Περπέρογλου έπαιξε 21 λεπτά και πέτυχε 7 πόντους, ενώ ο Βεζένκοφ σε 12 λεπτά είχε 3 πόντους.Στις υπόλοιπες συναντήσεις της Τετάρτης, η Γαλατασαράι νίκησε στην Πόλη την Ούνιξ Καζάν με 75-67 σε εντελώς αδιάφορο παιχνίδι και η ΤΣΣΚΑ επιβλήθηκε στη Μόσχα της Νταρουσάφακα με 95-85.