Παραμυθένιο φινάλε στην Εθνική Γερμανίας για Ποντόλσκι

Καλύτερο τέλος στην καριέρα του με την Εθνική ομάδα της Γερμανίας σίγουρα δεν θα μπορούσε να ονειρευτεί ο Λούκας Ποντόλσκι.Το γήπεδο της Ντόρτμουντ, το «Signal Iduna Park», φόρεσε τα γιορτινά του για να αποχαιρετήσει τον διεθνή άσσο στον φιλικό αγώνα με την Αγγλία, για το αντίο του στη «νατσιονάλμανσαφτ» τη φανέλα της οποίας φόρεσε για περίπου 12 χρόνια. Οι φίλοι της πρωταθλήτριας κόσμου γέμισαν το μεγαλοπρεπές γήπεδο για να τιμήσουν τον επιθετικό της Γαλατασαράι, ο οποίος έμεινε έκπληκτος όταν είδε το εντυπωσιακό κορεό που σηκώθηκε γι΄ αυτόν στη «νότια κερκίδα».Για να ανταποδώσει την αγάπη του κοινού, ο Poldi χάρισε μια νίκη γοήτρου απέναντι στα «τρία λιοντάρια», σκοράροντας στο 69ο λεπτό το μοναδικό γκολ στον αγώνα και γνωρίζοντας την αποθέωση όταν αντικαταστάθηκε στο 84΄ από τον Σεμπάστιαν Ρούντι.Σε άλλους φιλικούς αγώνες που διεξήχθησαν το βράδυ της Τετάρτης, η Κύπρος νίκησε στη Μεγαλόνησο 3-1 το Καζακστάν (55΄ Μιτίδης, 62΄ Κατελάρης, 67΄ Χριστοφή - 29΄ Νουσερμπάγεφ). Η Τσεχία επιβλήθηκε εντός έδρας με 3-0 της Λιθουανίας (48΄ πεν. Χόραβα, 64΄ Γιάνκτο, 79΄ Κρμέντσικ), ενώ στη Βρετανία Σκοτία και Καναδάς αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1, με τον Στίβεν Νέισμιθ να απαντά για τους γηπεδούχους στο 35΄ στο γκολ του Φρέιζερ Έιρντ από το 11ο λεπτό.