Ισπανία: Πέρασε από τη Βαρκελώνη η Θέλτα

Με πολύ καλή ψυχολογία θα υποδεχθεί η Θέλτα τον Παναθηναϊκό την προσεχή Πέμπτη για τη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ, καθώς νίκησε στη Βαρκελώνη την Εσπανιόλ και ανάσανε βαθμολογικά. Οι Τζουζέπε Ρόσι και Πιόνε Σίστο «χτύπησαν» στο πρώτο και τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, δίνοντας στην ομάδα της Γαλικίας τη δεύτερη συνεχή νίκη στη Liga Santander, σε έξι αγώνες. Η Βιγιαρεάλ νίκησε εύκολα την Οσασούνα 3-1 στο «Μαδριγάλ» (5΄ Πάτο, 24΄ Σοριάνο, 39΄ Σανσόνε - 45΄+ Τόρες), ενώ με ήρωα τον Ντιέγκο Άλβες, που απέκρουσε πέναλτι του Σιμανόβσκι στο 62΄, η Βαλένθια σημείωσε τη δεύτερη συνεχή και «ξεκόλλησε» από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Οι «νυχτερίδες» επικράτησαν 2-1 εκτός έδρας της νεοφώτιστης Λεγανιές, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής, με τους Νάνι (33΄) και Μάριο Σουάρεθ (51΄) να σκοράρουν και να ανατρέπουν το προβάδισμα που είχαν πάρει αρχικά οι γηπεδούχοι με τον Σιμανόβσκι στο 21΄.