Champions League: Αποκλείστηκε ο ΑΠΟΕΛ

Ογδόντα έξι λεπτά κράτησε για τον ΑΠΟΕΛ ζωντανό το όνειρο της συμμετοχής στους ομίλους του Champions League. Η κυπριακή ομάδα με το γκολ του Σωτηρίου στο 68΄ ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα με την Κοπεγχάγη, ωστόσο, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε, ο Σανταντέρ με υπέροχο γκολ «έγραψε» το τελικό 1-1. Αποτέλεσμα που έστειλε τους Δανούς στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Ευρώπης και τους Κύπριους σε εκείνους του Europa League. Πανηγυρική πρόκριση πήρε η Ροστόφ με το εμφατικό 4-1 επί του Άγιαξ (1-1 το πρώτο ματς στην Ολλανδία), ενώ το σκορ της βραδιάς πέτυχε η Γκλάντμπαχ, η οποία διέλυσε με 6-1 τη Γιουνγκ Μπόις (είχε νικήσει 3-1 και στην Ελβετία). Με «σβηστές μηχανές» η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε 1-0 τη Στεάουα και πέρασε άνετα στους ομίλους μετά το 5-0 στο Βουκουρέστι.